Muzyka tradycyjna wróci na wieś wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nie będziemy mogli odróżnić wsi od miasta, gdy w sferze cywilizacyjnej wieś zrówna się z miastem. Wróci jako świadome pielęgnowanie własnych korzeni. Gdy dzieci lub wnuki uznają tradycyjną kulturę za własną, przestaną się jej wstydzić, to zaczną ją twórczo przekształcać --- Andrzej Bieńkowski


Projekt stypendialny

| Posted in | Posted on

0

Piotr Bussold (autor projektu) - absolwent ATK w Warszawie. Pracownik Teatru Narodowego w Warszawie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Spotkań Teatralnych INNOWICA organizowanych od 2008 r. we wsi Nowica. W latach 2009-2013 roku koordynator koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz Bez” w Nowicy (Stowarzyszenie Artystyczne „Dzyga”, Lwów, Ukraina). W 2013 r. opublikował tomik poetycki „W tancbudzie duszy” (Muzyka Odnaleziona). W roku 2015 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji kulturalnej.


Henryk Marszał (mistrz) - prymista Zespół Pieśni i Tańca „Przewrotniacy”. W 2002 roku otrzymał wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą oraz nagrodę w kategorii ,,mistrz i uczeń” razem z drugim skrzypkiem kapeli Adamem Bujakiem. W 2006 roku pan Henryk jako muzyk indywidualny zajął w konkursie w Kazimierzu nad Wisłą pierwsze miejsce w Polsce.

Witek Broda (moderator) - muzyk, skrzypek, miłośnik polskiej muzyki tradycyjnej, założyciel Kapeli Brodów. W pieśniach zachowuje oryginalne maniery wykonawcze i właściwy jej tematyce kontekst. Prowadzi badania etomuzykologiczne w Polsce i zagranicą. Prowadzi warsztaty muzyczne.


Piotr Zgorzelski (moderator) - tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Trio (obecnie Prusinowski Kompania). Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie pochodzących m.in z takich regionów jak Mazowsze, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Autor, inicjator oraz organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Pięciokrotny stypendysta MKiDN w dziedzinie tańca i animacji kulturalnej.
Marta Berdel-Dudzińska (moderatorka) - prawnik, muzykoterapeuta, nauczyciel akademicki. Chętnie tańczy tradycyjne tańce polskie a także z innych stron świata. Jest członkiem - założycielem stowarzyszenia Towarzystwo Akademickie "Creator" w Rzeszowie. Prowadzi zajęcia z tańców etnicznych w Akademii 50 Plus oraz w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie. Tańczy z dziećmi niepełnosprawnymi w Centrum Dziennej Aktywności dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół w Łące prowadzonym przez „Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży  Sprawnej Inaczej w Trzebownisku”. Gra na pianinie - absolwentka Ogniska Muzycznego w klasie fortepianu. Śpiewa. Chętnie robi zdjęcia i tworzy własne wizje świata w cybeprzestrzeni.W czerwcu 2015 ukończy Studia Podyplomowe, kierunek „Taniec polski – prowadzenie zespołów tanecznych” organizowanych przez Wydział Muzyki oraz Studium Kulturalno-Oświatowe Uniwersytetu Rzeszowskiego.

(fot. www.okzator.com)
Julia Doszna (gość specjalny) - Łemkowska pieśniarka, obdarzona ciepłym, przejmującym głosem. Urodziła się w Bielance - małej wsi w Beskidzie Niskim. Dziś mieszka i pracuje w Łosiu niedaleko Gorlic. Śpiewanie od najmłodszych lat stanowi jej chleb powszedni, jest jej modlitwą i rozmową z ludźmi. Z pewnością wiąże się to z wyrastaniem w tradycji i kulturze swych przodków, co jest fundamentem poczucia własnej tożsamości. Uczyła się śpiewać jeszcze w dzieciństwie. Przez wiele lat śpiewała z zespołem „Łemkowyna” gdzie opanowała techniki wokalne i umiejętność operowania głosem. Stara się zachować i uwypuklić wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy: czardaszowe rytmy, przeciągania, zawodzenia. Jej interpretacja starych łemkowskich pieśni pozwala słuchaczom przenieść się na Łemkowszczyznę do krainy lasów, łąk, zapomnianych wsi i drewnianych cerkwi.
Antoni Pilch (gość specjalny) - muzyk, który urodził się w Przemyślu i tu chodził do szkoły muzycznej. Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie wybrał drogę lutnisty. Wówczas pierwszego i jedynego w Polsce. Organizował w piwnicy pod kamienicą na ulicy Kanoniczej w Krakowie pierwsze wieczory muzyki renesansowej i założył Bractwo Lutni